Za to ciasto czekoladowo-kokosowe bez pieczenia zabierałam się kilka razy. Zawsze czegoś mi brakowało, albo zapomniałam schłodzić śmietankę kokosową odpowiednio wcześnie. Przepis pochodzi z książki Kompendium nietolerancji pokarmowej. Właściwie nie musiałam za wiele ingerować w ten przepis. Zamiast daktyli z oryginalnego przepisu użyłam za pierwszym razem suszonego miąższu tamaryndu, a kolejnym razem własnej roboty dżemu z borówki kanadyjskiej, oczywiście bez dodatku cukru. Zrezygnowałam również z miodu, który był w oryginalnym przepisie, ze względu na wysoki IG. Zamiast miodu używam cukru kokosowego (produkt nieprzetwarzany o niskim IG) albo erytrytolu. Moja glukoza po takim wariancie ciasta jest stabilna, a ja czuję się świetnie przez cały dzień i do tego nie ciągnie mnie do słodyczy 🙂

Ciasto nie jest trudne, ale na jego przygotowanie trzeba poświęcić około godziny. Trzeba pamiętać, żeby dzień wcześniej schłodzić śmietankę kokosową w lodówce i ewentualnie namoczyć suszone owoce.

 

 

SKŁADNIKI

Na tortownicę o średnicy 16 cm

Na spód

  • ¾ szkl. (100 g) suszonego miąższu tamaryndu/suszonych daktyli/gęstego niesłodzonego dżemu
  • 1 1/2 łyżki oleju kokosowego
  • 1/3 szkl. wiórków kokosowych
  • 1/3 szkl. płatków jaglanych
  • 2-3 łyżeczki mąki kokosowej
  • szczypta soli
  • szczypta sproszkowanej laski wanilii lub kilka kropel ekstraktu waniliowego

na warstwę czekoladową

  • 1 puszka mleka kokosowego schłodzonego minimum 24 godziny (mleko bez dodatków, o zawartości kokosa minimum 80%)
  • 80 g gorzkiej czekolady (co najmniej 80%)
  • 2 łyżki syropu klonowego lub innego płynnego słodu o niskim IG
  • ½ łyżeczki agaru
  • duża szczypta sproszkowanej laski wanilii lub kilka kropel ekstraktu waniliowego

na warstwę kokosową

  • 1 puszka mleka kokosowego schłodzonego minimum 24 godziny w lodówce (mleko bez dodatków, o zawartości kokosa minimum 80%)
  • 3 1/2 łyżki pasty kokosowej/musu kokosowego
  • 3-4 łyżki cukru palmowego/ksylitol/erytrolu
  • ½ łyżeczki agaru
  • duża szczypta sproszkowanej laski wanilii lub kilka kropel ekstraktu waniliowego

do dekoracji

  • chipsy kokosowe i pestki granatu/maliny

Przygotowanie:

  1. Przygotowanie ciasta zacznij od wykonania spodu. Tamarynd/daktyle namocz przez noc w gorącej wodzie. Jeśli używasz świeżych lub dość miękkich daktyli to 1-2 godziny moczenia powinny wystarczyć. To samo dotyczy suszonego miąższu tamaryndu.
  2. Na drugi dzień odsącz tamarynd/daktyle i zmiksuj blenderem na gładką masę z 1-2 łyżkami wody z ich moczenia. Jeżeli używasz gęstego dżemu nie musisz dodawać wody. Dodaj olej kokosowy i ponownie zmiksuj.
  3. Zmiksowany tamarynd/daktyle/dżem przełóż do miski. Dodaj płatki, wiórki i przyprawy. Wymieszaj całość, a następnie stopniowo, po łyżeczce dodawaj mąkę kokosową, do uzyskania w miarę zwartej masy do wylepienia spodu. Mąka kokosowa jest silnie higroskopijna i pochłonie nadmiar wilgoci.
  4. Przygotowaną masą dokładnie wylep dno tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia i wstaw do lodówki do schłodzenia.
  5. Przygotuj czekoladową warstwę ciasta. Wyjmij puszkę schłodzonego mleka koksowego, obróć do góry dnem i otwórz. Odlej wodę kokosową, a stałą część – śmietankę kokosową przełóż do rondelka i zacznij podgrzewać na małym ogniu.
  6. Do śmietanki dodaj wybrany słód, wanilię i połamaną czekoladę. Gdy się rozpuści, dodaj agar i trzepaczką dokładnie wymieszaj całość. Doprowadź do wrzenia i gotuj około 2 minuty, żeby agar zaczął działać. Następnie zdejmij masę z ognia i odstaw do schłodzenia. Żeby przyspieszyć ten proces możesz wstawić rondelek do zlewu wypełnionego zimną wodą i mieszać masę od czasu do czasu, tak by równomiernie tężała. Następnie wylej czekoladową warstwę na schłodzony spód i wstaw do lodówki.
  7. Do przygotowania kolejnej warstwy ciasta użyj kolejnej puszki mleka kokosowego. Ponownie oddziel śmietankę kokosową i przełóż do rondelka. Dołóż cukier kokosowy/erytrytol, wanilię i pastę kokosową. Podgrzewaj całość na małym ogniu do połączenia się składników, a następnie dodaj agar i dokładnie wymieszaj trzepaczką. Doprowadź płyn do wrzenia i gotuj około 2 minuty. Masę kokosową schodź nieco i wlej na czekoladową warstwę ciasta. Całość wstaw do lodówki na minimum 2-3 godziny, a najlepiej na całą noc.
  8. Udekoruj chipsami kokosowymi i pestkami granatu/malinami lub innymi sezonowymi owocami o niskim IG. Ciasto przechowuj w lodówce.

Smacznego 🙂

 

2 months ago

EKSPOZYCJA NA NIEBIESKIE ŚWIATŁO Z EKRANÓW (TV, SMARTFON, MONITOR...) blokuje wydzielanie melatoniny, rozregulowuje sen, zwiększa ryzyko nowotworów. 👉 Co możesz z tym zrobić? 👉 Zajrzyj w link w BIO.....#melatonina #młodość #sen #nowotwory #zdrowystyl #niebieskieświatło #kobietapo40 #nitkamocy ... See MoreSee Less
View on Facebook

2 months ago

🌭 Jak pozostać w zdrowym stylu życia na wakacjach? 🍔 Trzymaj się podstaw – zacznij posiłek od warzyw i zdrowego tłuszczu. Zmniejszysz odpowiedź glikemiczną i zyskasz cudowną, stabilną energię. 😋💃 Idź na 10. minutowy spacer po posiłku, żeby wyrównać poziom cukru we krwi.🍹 Wybierz napój o niskiej zawartości węglowodanów. 🌭 CO NAJWAŻNIEJSZE - ciesz się życiem! W każdym zdrowym stylu życia jest miejsce na przyjemności, które kochasz. 🙌 ⁠ Obserwuj po więcej wskazówek. ... See MoreSee Less
View on Facebook

4 months ago

Pomagam kobietom, które pragną zmiany, odzyskać Moc, poczuć się lepiej i atrakcyjnie, uwierzyć we własne możliwości i przyciągnąć to, o czym marzą poprzez sposób w jaki karmią swoje ciało i jak je ubierają. Wspieram w odzyskaniu kontroli nad jedzeniem, równowagi hormonalnej, emocjonalnej i energetycznej na poziomie ciała, umysłu i duszy oraz w odkrywaniu indywidualnego stylu, który pomoże wyzwolić wewnętrzne piękno, pełny potencjał i siłę do transformacji życia. Razem pokonamy „pułapki myślenia” i konsekwentnie wprowadzimy zmiany w życie. Nie pozwól, aby emocje i ograniczające przekonania powstrzymywały Cię przed pokazaniem światu najlepszej wersji siebie. ... See MoreSee Less
View on Facebook

4 months ago

Małgorzata Nitka's cover photo ... See MoreSee Less
View on Facebook

5 months ago

Jaki miły początek dnia 💃💃💃 Aż chce się pracować, chociaż jest sobota.Dziękuję Monika za te wspaniałe słowa dodające mocy ❤️Tuż po Wielkiejnocy odbyłam konsultację z Małgorzata Nitka - psychodietetykiem, która pomaga osobom potrzebującym, takim jak ja.🤭 Nasze ciała zmieniają się po czterdziestce i czasami trudno je utrzymać w takiej formie, jak była wcześniej. Małgosia bardzo profesjonalnie podeszła do temu. Zleciła mi prowadzenie dzienniczka żywienia, miałam listę pytań i badań laboratoryjnych do wykonania, aby określić, gdzie leżą przyczyny moich różnych niedoskonałości. Dawno nie byłam tak zaopiekowana i zaskoczona, bo wiedza Gosi jest ogromna. Potrafi wyłapać zależności między nawykami a reakcjami organizmu, na które bym nawet nie wpadła. Polecam każdemu, kto zmaga się z różnymi problemami żywieniowymi. Nie muszą one dotyczyć samej nadwagi, ale ogólnie żywienia i jego wpływu na samopoczucie. Kiedyś wcinałam owsianki na śniadanie, a po kilku godzinach nachodziła mnie taka senność, że nie byłam w stanie nic robić. Gluten, mleka roślinne, czy cukry proste to niekoniecznie dobrzy kompani od rana. Czasem zmiana nawyków może zdziałać cuda. Znowu wracamy do tego samego, co czasem powtarzam - kwestia podjęcia decyzji. Chcesz czuć się dobrze we własnym ciele? Zadziałaj z Małgorzata Nitka👍Dziękuję! 💛 ... See MoreSee Less
View on Facebook
Małgorzata Nitka

Cześć

Jestem Małgorzata

Pomagam kobietom, które pragną zmiany, chcą wziąć życie w swoje ręce, robić coś od nowa, inaczej niż zawsze, wzmocnić siłę swojego imienia i nazwiska, chcą poczuć się znowu dobrze, mieć więcej energii, wyglądać lepiej i wieść życie o jakim marzą, poprzez zmianę sposobu w jaki się ubierają oraz czym i jak karmią swoje ciało.

Jestem po to, aby zainspirować Cię nie tylko do zdrowego stylu życia, ale do akceptacji siebie, wiary we własne możliwości i od przypominania Ci, że jesteś wyjątkową osobą.

*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach malgorzatanitka.pl.
Zgodę można w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.